• امروز یک شنبه دهم فروردین 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

نطرسنجی

خدمات غیر حضوری

مزایده ها

سامانه شکايات

مردم استان چهارمحال و بختیاری پیشگام در طرح موقوفه مشارکتی حضرت زهرا(س)

مردم استان چهارمحال و بختیاری پیشگام در طرح موقوفه مشارکتی حضرت زهرا(س)

مردم همیشه در صحنه ی استان چهارمحال و بختیاری با کار خیر خرید اوراق مشارکتی حضرت زهرا (س) نام خود را بعنوان واقف برای همیشه زنده نگه داشتند.

 شنبه 19 بهمن 1398   57  0      

به گزارش روابط عمومی اوقاف؛ مدیرکل اوقاف استان چهارمحال و بختیاری با اعلام این خبر گفت: مردم همیشه در صحنه ی استان چهارمحال و بختیاری با کار خیر خرید اوراق مشارکتی حضرت زهرا (س) نام خود را بعنوان واقف برای همیشه زنده نگه داشتند.
حجت الاسلام والمسلمین حسن امیری ضمن بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) نخستین واقف در اسلام محسوب می‌شوند و این سنت نبوی همچنان پابرجاست اذعان داشت: مردم این استان همزمان با آغاز سوگواری یاس نبوی و شهادت حضرت زهرا(س) با شرکت در این کار خیر 500 سهم از موقوفه ی مشارکتی حضرت زهرا (س) که بیشترین آن 20 سهم بوده را به نام خود وقف نمودند، برخی از افراد نیز چندین سهم خریداری کردند که نشان از اهمیت این اقدام ارزشمند است.
وی افزود: ارزش ریالی این سهام جمعا به مبلغ 250میلیون ریال بوده و با توجه به مبلغ اندکی که برای هر سهم در نظر گرفته شد خوشبختانه با استقبال بی نظیری همراه بود، که با نهادینه کردن وقف های مشارکتی و تداوم این استقبال، می توانیم وقف های بزرگ جهت رفع محرومیت استان و همچنین الگوبرداری از مادردوعالم حضرت فاطمه زهرا در زندگی خود ایجاد کنیم.
مدیرکل با تشریح اوراق مشارکتی موقوفه بیان کرد: اين اوراق ابزاري است که امکان وقف نمودن را براي همه اقشار جامعه در هر صنف و گروهي با هر مبلغي فراهم مي کند. اوراق وقف يک نوع ورقه بهادارغير انتفاعي است که براي توسعه فرهنگ وقف و ايجاد امکاني براي مشارکت مردم در تمامي سطوح در اين عرصه طراحي شده است که در هر ورقه مشارکت، میزان سهم دارندهٔ آن مشخص شده است.
امیری تصریح کرد: در گذشته واقفین خیراندیشی بودند که بیمارستان، مدرسه، مجتمع های تجاری و ... وقف می کردند ولی با توجه به شرایط اقتصادی امروزی بسیاری از مردم ما نیت این امر خیر را دارند ولی بودجه ی مکفی برای اجرای نیت ندارند. لذا اوقاف با اجرای طرح موقوفه ی مشارکتی این امکان را فراهم نمود تا تک تک مردم جامعه ی ما با هر توان مالی بتوانند یک واقف باشند و در کسب ثواب دنیوی و اخروی اینکار سهیم شوند، خيلي‌ها به اشتباه تصور مي‌كنند كه براي واقف شدن و انجام اين امر حسنه بايد حتما وضع مالي خيلي خوبي داشته باشند در حالی که برای واقف شدن حتما لازم نیست اموال زیادی داشت بلکه هرکسی با هر اندازه قدرت مالی می‌تواند برای جامعه خود مفید واقع شود.
مدیرکل ضمن اشاره به اینکه تولیت موقوفه هیات امنایی بوده و زیر نظر اوقاف فعالیت می کند و هر کسی با هر توان مالی می تواند سهم داشته باشد به هدف اصلی موقوفه اشاره کرد و گفت: هدف از ارائه اوراق وقف، ایجاد موقوفات جدید به صورت گروهی و به عبارت دیگر «وقف مشارکتی و جمعی» است و در حقیقت عرضه این اوراق فرصتی است تا شاهد عملیاتی شدن شعار «همه واقف باشیم» شویم، و بتوانیم با خرید موقوفه و تبلیغ سیره ی زندگی حضرت فاطمه از پیروان واقعی آن حضرت باشیم.
ایشان به هدف اصلی موقوفه ی مشارکتی اشاره داشت و گفت: ما در صدد هستیم تا در راستای نیات موقوفه که تبلیغ و ترویج فرهنگ فاطمی، برگزاری مراسمات ولادت و شهادت حضرت زهرا(س)،اعزام مبلغین جهت تبیین سیره ی فاطمی و اجرا برنامه های منتسب به مادر بزرگوارشیعیان می باشد با همت خیرین، زمین تجاری، کشاورزی و یا هر ملکی که بتوان با آن نیت واقفین را زنده کرد خریداری کنیم و به یاری خداوند برای تربیت خود با الگوبرداری و زنده نگه داشتن یاد آن حضرت به تعالی برسیم.
وی با بیان اینکه سنت حسنه وقف یکی از مصادیق بارز باقیات‌الصالحات است و خود حضرت زهرا(س) یکی از واقفان اسلام بود افزود: حضرت زهرای مرضیه سلام‌الله‌علیها در مدت کوتاه عمرشان، هر آن‌چه که لازم بود به ما به عنوان شیعیان و رهروانشان بیاموزند، آموخته‌اند؛ از حیا و عفاف و همسرداری و تربیت فرزند و نقش‌های اجتماعی، تا بینش و درک سیاسی و حمایت از ولی زمان و...؛ این ما هستیم که باید به این حیات طیبه نگاهی دقیق داشته باشیم و قدم به قدم آن را چراغ راه و نقشه مسیرمان قرار دهیم و این امر با زنده نگه داشتن و الگو قراردادن ایشان در زندگیمان میسر خواهد شد.
امیری همچنین ضمن بیان آثار و فواید وقف واینکه وقف به عنوان یک اقتصاد پویا در جامعه عمل می کند، اظهار داشت: وقف تاثیر زیادی در حل بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی دارد، وقف را مي‌توان چشمه‌اي هميشه جاري دانست كه همگان تا زمان تداوم جريان آب آن مي‌توانند از بركت‌هاي آن بهره‌مند شوند، همه مي‌توانند پس از وقف كردن مالشان، مديريت و نظارت بر موقوفه را به‌عهده بگيرند و پس از خودشان هم براي آن متولي تعيين كنند، وی افزود: فرق وقف با صدقات دیگر همچون خمس و زکات در اینست که ماندگاری وقف الی الابد است اما سایر صدقات فاقد ماندگاری است.
حجت الاسلام امیری همچنین به وقف هایی که آن حضرت در طول زندگی گهربارشان داشتند اشاره کرد و گفت: حضرت فاطمه (س) وصیت کرد که از میوه‌های درختانش هر سال در ماه رجب پس از کسر هزینه آبیاری و سایر هزینه‌های کشت و بهره‌برداری از طرف او هشتاد اوقیه (هر اوقیه وزنه ای معادل هفت مثقال) صدقه داده شود؛ همچنین فاطمه (س) وصیت کرد که عموم میوه‌های درختان و محصول گندمش در سال آینده هنگام درو در راه خدا وقف شود.
مدیرکل با بیان بعد معنوی وقف و اینکه برای شخص واقف تا ابد خیرات و اجر نوشته می شود، تصریح کرد: هم اینک موقوفاتی که در 100 و 200 سال قبل صدقه شده است، فواید اخروی برای صاحبان آن خواهد داشت که نوعی صدقه ی جاریه است.
حجت الاسلام امیری خاطرنشان ساخت: قرآن در رابطه با انفاق و وقف می فرماید نه تنها اجر اخروی دارد؛ بلکه در دنیا نیز برکاتی برای افراد خواهد داشت و قرآن می فرماید کار وقف همانند کسانی است که دانه ای را در زمین می کارند و از دل خاک 7 شاخه بیرون می آید.
امیری اضافه کرد: پایگاه های اصلی خرید اوراق موقوفه ی مشارکتی در مصلی نمازجمعه و امامزادگان سراسر استان خصوصا حلیمه و حکیمه خاتون دایر می باشد، همچنین علاقمندان و خیرانی که می خواهند صدقه جاری الی الابد داشته باشند و در خرید اوراق موقوفه سهیم باشند به ادارات اوقاف استان مراجعه نمایند.
همچنین شماره کارت 5041721111575552 نزد بانک رسالت آماده سهیم شدن خیران و واقفین عزیزدر طرح موقوفه ی مشارکتی حضرت زهرا(س) می باشد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار