• امروز یک شنبه یازدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

نطرسنجی

میز خدمت الکترونیک

مزایده ها

سامانه شکايات

رونمایی از اوراق اولین موقوفه مشارکتی حضرت زهرا(س) در استان  چهارمحال و بختیاری

رونمایی از اوراق اولین موقوفه مشارکتی حضرت زهرا(س) در استان چهارمحال و بختیاری

مدیرکل اوقاف استان از برگزاری مراسم رونمایی از اوراق موقوفه مشارکتی حضرت زهرا (س) در دفتر نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد خبر داد.

 دوشنبه 7 بهمن 1398   243  0      

به گزارش روابط عمومی اوقاف و امورخیریه استان ؛ حجت الاسلام و المسلمین نکونام نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد ضمن تشکر از عوامل این امر خیرخواهانه با اشاره به ضرورت احیای فرهنگ وقف در جامعه گفت: وقف به معنی حبس كردن است که اثر باقیات صالحات در پی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین نکونام با اشاره به پیشینه وقف گفت : سنت وقف پیش از ظهور دین مبین اسلام در ایران وجود داشته است ، درصدر اسلام هم پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار (ع) با تائید این سنت نیکو، موقوفاتی را ایجاد کردند و اولین اقدام پیامبر گرامی اسلام ، ساخت مسجد بود که آن هم موقوفه بود.
امام جمعه محترم شهرکرد فرمودند: در شرایط کنونی نیز پشتوانه بیشتر حوزه های علمیه، مساجد، امامزادگان و همچنین مراکز درمانی به برکت درآمد موقوفات، در حال خدمت به مردم هستند و از همه مهمتر دستگاه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و فرهنگ عاشوراست که مهترین عامل ترویج این فرهنگ، وقف است، وجود موقوفات متعدد با نیت روضه خوانی و اطعام عزاداران باعث رونق این فرهنگ و استقبال بیشتر مردم می شود.
هدف از ارائه اوراق این موقوفه مشارکتی، خرید رقباتی درآمد زاست که از درآمد آن بتوان دستگاه حضرت فاطمه زهرا(س) را گسترش داد و باعث ترویج مجالس فاطمی، فرهنگ فاطمی و مکتب فاطمی شود که هدف و چشم انداز آن بسیار زیباست. ما موقوفه؛ بنام حضرت زهرا زیاد داریم ، اما اینکه موقوفه مشارکتی باشد و همه اقشار جامعه با کمترین هزینه بتوانند در آن سهیم باشند و اسمشان ماندگار شود عرصه بسیار ارزشمندیست.
حجت الاسلام و المسلمین نکونام به هیئت امنای موقوفه فرمودند از توفیقی که نصیب شما شده بسیار خوب استفاده کنید و با عزم راسخ ، همت بلند و کار جهادی این نهال کوچک را به درختی پر ثمر تبدیل کنید، چون کاری است ماندگار و جامعه فاطمی از آن برای همیشه بهره مند خواهند شد و فرهنگ فاطمی گسترش چشم گیر خواهد داشت.
در ابتدای مراسم نیز مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان با تاکید بر اینکه توجه به موضوع وقف مشارکتی در جامعه امروز مورد غفلت قرار گرفته است و اگر این مهم احیا شود موجب بدست آمدن سرمایه های کلان جهت رفع مشکلات می شود، اظهار کرد : سرمایه هایی که در خصوص وقف های مشارکتی بدست می آید می تواند در حوزه هایی نظیر مباحث فرهنگی، مذهبی، عزاداری اهل بیت(ع)، اشتغال، تولید و ... بکار گرفته شود لذا مردم ما باید با اهتمام بیشتر به نیازهای روز کشور، اقدام به نیت برای وقف کنند .
امیری در جمع هیات امنای موقوفه مشارکتی حضرت زهرا (س) با بیان اینکه وقف مشارکتی که از سوی سازمان اوقاف و امورخیریه کشور انجام می شود، مصداق کوچکی از بحث مشارکت در رفع نیازهای جامعه است ، ادامه داد : این اقدام حرکتی برای گذر از نگاه سنتی به شرایط روز جامعه است .
حجت الاسلام امیری افزود: این طرح برای مردم و خیرین امکان سهیم شدن در سنت پسندیده وقف را با مبالغ اندک فراهم می آورد و در این روش مردم وجوه مورد نظر خود را با هر نیتی که دارند وقف نموده و سازمان اوقاف به امورات خیر و عام المنفعه اقدام می کند و در صورت گسترش و ترویج این روش می توان همه ساله در نقاط مختلف کشور و با توجه به نیاز هر منطقه پروژه های عام المنفعه نظیر: بیمارستان، درمانگاه، دارالایتام و آسایشگاه ،مراکز علمی و آموزشی احداث کرد .
وی تصریح کرد: تغییر نگرش در حوزه وقف که یک ارزش الهی است باید به سرعت بیشتری در بین مردم ایجاد شود.


برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار