• امروز چهارشنبه دوم مهر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

نطرسنجی

میز خدمت الکترونیک

مزایده ها

سامانه شکايات

نشست مدیرکل اوقاف چهارمحال و بختیاری با اعضای شورای شهر و شهرداری شهرکرد/ لزوم نامگزاری میادین و خیابان های اصلی شهر به نام واقفین مشهور استان

نشست مدیرکل اوقاف چهارمحال و بختیاری با اعضای شورای شهر و شهرداری شهرکرد/ لزوم نامگزاری میادین و خیابان های اصلی شهر به نام واقفین مشهور استان

حجت الاسلام و المسلمین حسن امیری از برگزاری جلسه هم اندیشی با اعضای شورای شهر و مسئولین شهرداری شهرکرد در حوزه ی گسترش فرهنگ وقف خبر داد.

 دوشنبه 4 آذر 1398   76  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان؛ حجت الاسلام و المسلمین حسن امیری از برگزاری جلسه هم اندیشی با اعضای شورای شهر و مسئولین شهرداری شهرکرد در حوزه ی گسترش فرهنگ وقف خبر داد.
مدیرکل اوقاف در راستای ترویج سنت حسنه وقف و معرفی موقوفات بیان کرد: تعامل شهرداری و شورای شهر با اوقاف و امور خیریه می‌تواند در زمینه‌های مختلف یاری‌ دهنده ی هم باشد و همکاری های چندجانبه این دو سازمان خدمات قابل توجهی را برای مردم شهر در زمینه ی رسیدگی به موقوفات و امامزاده ها به همراه خواهد داشت.
حجت الاسلام امیری حرکت در مسیر احیای وقف و بهره برداری بهینه از موقوفات را مورد تاکید قرار داد و گفت: تلاش همه ی مسئولان برای تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی و گردشگری ضروری است، چرا که موضوع امامزادگان مربوط به قشر و زمان خاصی نیست و لطف امامزادگان ما همیشه و در همه حال شامل حال همه ی مردم شده است.
وی به جایگاه خاص و ویژه ای که امامزادگان ما در بین مردم این شهر دارند اشاره کرد و گفت: متاسفانه نقش وقف در گسترش و توسعه خدمات شهری آنطور که شایسته ی زائران عزیز و امامزادگان عظیم الشان ما باشد دیده نشده و زیبنده ی این شهر نیست، و ما امیدواریم با همت و نگاه ویژه شهرداری و اعضای محترم شورای شهر جایگاه وقف نسبت به حوزه های عمرانی،فرهنگی و املاک تجاری و خدماتی وقفی در استان چهارمحال و بختیاری در عمل دیده شود.
در ادامه با اشاره به اینکه امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون(س) نگین سبز و زینت بام ایران و اصلی ترین قطب مذهبی گردشگری استان می باشد افزود: با این وجود در بحث حوزه های عمرانی، محوطه سازی و زیرساخت کماکان با بی مهری مواجه که نیاز است در طرح بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری نگاه ویژه ای به این مکان مقدس شود.
مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان به اهتمام مردم مومن، مسلمان و شیعه به سنت حسنه وقف در طول تاریخ اشاره ای داشت و افزود: این امر در دوران صفویه و سلجوقیه به اوج خود رسید ولی در زمان پهلوی با فروش و سرقفلی دادن موقوفات علاوه بر اینکه فرهنگ وقف را از بین برد برای مستاجرین موقوفات نیز حق ایجاد نمود و در ادامه به مجتمع تجاری امام صادق (ع) و موقوفه ی بی بی ماه بیگم صمصام در این خصوص اشاره و بیان کرد: جهت احیاء موقوفات و سنت حسنه وقف در این استان طبق نیت واقف‌، تعامل و اهتمام شورای شهر و مسئولان شهرداری را می طلبد.
حجت الاسلام امیری آموزش و اطلاع رسانی در خصوص آثار ارزشمند سنت حسنه وقف را مورد تاکید قرار داد و گفت: استفاده از تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر برای آموزش و اطلاع رسانی با موضوعات فرهنگ وقف، لزوم آشنایی نسل جوان و مردم با ترویج وقف و اولویتهای وقف متناسب با نیازهای روز جامعه به شهروندان، می تواند در ترویج این فرهنگ تاثیرگذار باشد.
وی در ادامه به لزوم نامگزاری میادین و خیابان های اصلی شهر به نام خیرین و واقفین مشهور استان تاکید و تصریح کرد: هر شهری شامل خیابانها و میادینی است که نامی برای خود دارند و این نام ها برگرفته و بر مبنای وقایع و رخدادهای اجتماعی تاریخی، اجتماعی و سیاسی بوده است. این نامگذاری‌ها می تواند خود الگویی برای مردم ما باشد که در همین خصوص نیاز است شورای شهر در خصوص ترویج فرهنگ وقف در بین مردم، یکی از خیابان ها و میادین این شهر را به نام واقفین برجسته ی استان قرار دهد.
در ادامه ی بحث و تبادل نظر علاوه بر نتایج مثمر ثمر در بحث تعمامل و همکاری، مقرر شد یکی از خیابان های اصلی یا میادین شهر به نام یکی از واقفین برجسته ی استان از جمله بی بی ماه بیگم صمصام، موسوی نافچی و یا بقیه واقفین نام گزاری گردد.
موقوفه ی بی بی ماه بیگم بختیاری با نیت نگهداری از ایتام وقف شد و در سال 1374 مجتمع تجاری بسیار بزرگ مشتمل بر حدود ۲۰۰ مغازه با کاربری خدماتی و تجاری در قسمتی از این زمین ساخته شد و در سال تحصیلی85-84 توسط واقف نیک اندیش مرحوم سید عبدالله موسوی نافچی یک باب ساختمان چهارطبقه به مساحت ۲۸۶۰ متر مربع شامل یک طبقه زیرزمین و طیقه هم کف تجاری و طبقات اول و دوم بعنوان محل اسکان ایتام بی بضاعت در قسمتی از موقوفه ساخته شد. هم اکنون بیش از 90 دانش آموز پسر مقطع راهنمایی از امکانات شبانه روزی موقوفه ی مذکور استفاده می نمایند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار