• امروز پنج شنبه بیست و هشتم شهریور 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مسابقه عکاسی

خدمات غیر حضوری

مزایده ها

سامانه شکايات

گزارش تصویری / حزن و اندوه بام ایران در شام غریبان اباعبدالله الحسین(ع)

گزارش تصویری / حزن و اندوه بام ایران در شام غریبان اباعبدالله الحسین(ع)

شام غریبان شهیدان کربلا در امامزادگان استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد

 پنج شنبه 21 شهریور 1398   24  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال وبختیاری؛ مراسم شام غریبان اباعبدالحسین (ع) با حضور عاشقان و دلدادگان آن حضرت در بقاع متبرکه و امامزادگان این استان برگزار گردید.

مردم استان چهارمحال و بختیاری برابر آداب و رسوم برجای مانده از گذشتگان خود در شام غریبان اباعبدالحسین (ع) با خاموش کردن چراغ‌های امامزادگان و بقاع متبرکه خصوصا در امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد و به رسم احترام به امامزادگان و اهل بیت با روشن کردن شمع به عزاداری پرداختند.

شام غریبان، مراسم مذهبی شیعه است که در غروب روز عاشورا برگزار می‌شود. سوزاندن خیمه‌های اهل‌بیت حسین بن علی علیهم السلام و به اسارت گرفتن اهل‌بیت توسط لشکر یزید بن معاویه درون‌مایه‌ی این مراسم در قالب طرح بصیرت عاشورایی است. در این مراسم عزاداران با روشن کردن شمع به عزاداری می‌پردازند.
شام غریبان در لغت به معنای شب مردم غریب و از یار و دیار دورافتاده است. منظور از شام غریبان گرفتن برای افراد، ناله و زاری در شب اول وفات آن شخص است. ولی در اصطلاح فرهنگ عاشورا به شب یازدهم ماه محرم، شب شام غریبان گفته می‌شود. در این برنامه مردم به‌صورت دو گروه مجزا پس از غروب آفتاب عاشورا، با خواندن نوحه‌های غمگین یاد اسرای اهل‌بیت را گرامی می‌دارند.
این برنامه در شب تاریک انجام‌شده و افراد با در دست داشتن شمع به یاد کودکان و نونهالان قافله اسرای کربلا به عزاداری می‌پردازند. در شب اندوه‌بار شام غریبان مراسم به‌صورت ساده و غم‌انگیز برپاشده و دسته‌های عزادار با حرکت در مکان های مذهبی، نوحه‌های غم‌انگیز را زمزمه می‌کنند.
روشن کردن شمع در شام غریبان نماد چیست؟
شام غریبان ترسیم آن لحظاتی است که شمع وجود سیدالشهدا درراه هدایت خلق آب گشته بود و جسم عریان و آغشته به خونش بر خاک کربلا افتاده بود و نگاه به شمع شام غریبان تجسم این بیت است که:
زینب ای شمع تمام افروخته / یادگار خیمه‌های سوخته
شام غریبان، هیاهو ندارد، حتی کمتر نوحه می‌خوانند و به سینه می‌زنند، بیشتر زمزمه است و بر سر زدن، آن‌هم آرام، آن‌گونه که اطفال خسته حسین در زیر خیمه نیم‌سوخته شاید لحظاتی آرام بگیرند و در پرتو سکوت شب فارغ از دردهای تازیانه و سیلی لحظاتی را بیاسایند. شام غریبان، دشمن خواست که همه‌چیز را محو کند، حتی جنایات خویش را، خواست که کربلا در کربلا بماند و نخواست که حتی خیمه‌های بی‌صاحب نیز برپا باشد و خواست که پرتو نور قیام حسین علیهم السلام را در تندباد حوادث خاموش کند، غافل از آنکه:
کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود/ خیمه‌ها بی پاسبان می‌ماند اگر زینب نبود...
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار