• امروز دوشنبه بیست و نهم مهر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مسابقه عکاسی

خدمات غیر حضوری

مزایده ها

سامانه شکايات

وقف، کارآمدترین مؤلفه ی حمایت و توسعه از ایده های دانش بنیان است.

وقف، کارآمدترین مؤلفه ی حمایت و توسعه از ایده های دانش بنیان است.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان چهارمحال و بختیاری بیان داشت: حمایت از طرح ها و ایده های دانش بنیان و تقویت نخبگان باید در رأس فعالیتها و برنامه ریزی های خرد و کلان کشور قرار گیرد.

 چهارشنبه 19 دی 1397   447  0      

به گزارش روابط عمومی اوقاف و امورخیریه استان چهارمحال و بختیاری ؛ حجت الاسلام و المسلمین حسن امیری در نشست تخصصی وقف با مدیران کشوری و استانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه وقف و موقوفات در همه اعصار، فرهنگ ساز و تمدن ساز بوده اند، اظهار نمود در گذشته ایجاد و آبادانی و توسعه ی روستاها و شهرها بواسطه وقف و موقوفات صورت می گرفت و مردم هر منطقه به فراخور شرایط و کمبودها و مشکلات موجود در محل زندگی و سکونتشان اقدام به وقف و ایجاد موقوفات نموده اند که بررسی موقوفات موجود در کشور ، نیات و هدفگذاری های صورت گرفته از ایجاد این موقوفات بیانگر این موضوع می باشد.
وی افزود در صورتیکه وقف و ایجاد موقوفات بصورت منطقی و هدفمند فرهنگ سازی ، احیا و توسعه یابد می تواند به عنوان بازوی بسیار توانمند انقلاب اسلامی در ارائه خدمات و رفع محرومیتها و کاستیها و معضلات کنونی ایفای نقش داشته باشد.
امیری ادامه داد: متاسفانه پس از انقلاب نهادهای متعددی در حوزه فرهنگ ایجاد گردید که برخلاف هدفی که در ابتدا از ایجاد این نهادها مدنظر قرار داشت باعث ضعف و عدم پویایی و موازی کاری در امور و برنامه های فرهنگی شده است.
مدیرکل اوقاف استان بیان داشت: در شرایط کنونی فرهنگ سازی باید بصورت علمی و در خدمت فعالیتهای نوآورانه و دانش بنیان قرار گیرد تا شاهد پیشرفت و توسعه کشور ، رشد نخبگان و نخبه پروری و رفع نیازها و وابستگی های موجود باشیم.
امیری افزود در استان چهارمحال و بختیاری ظرفیتهای بسیار مناسب در زمینه های دانش بنیان و سرمایه گزاری در امور علمی و حمایت از نخبگان و امور تحقیقاتی وجود دارد که با رایزنی ، همفکری و هم افزایی مجموعه های متولی این امور می تواند در روند ارائه طرح ها و اجرای برنامه های پربازده و اشتغالزا در استان مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی در پایان اظهار نمودند مجموعه اوقاف استان نیز با تمام توان و با توجه به اهمیت موضوع و منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) آمادگی کامل دارد در حوزه فرهنگ سازی جهت ایجاد وقف های جدید و سوق نیات به سمت اهداف و موضوعات دانش بنیان، حمایت از طرح های علمی و منطقی نخبگان، ایجاد زمینه سرمایه گذاری و اجرای فعالیتهای علمی و فن آورانه و دیگر موارد در راستای توسعه فضای علمی و حمایت از طرح ها و ایده های دانش بنیان گام بردارد.
در ادامه این نشست دکتر انبیاء مدیرکل حوزه اثرگذاری و اثربخشی سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان کشور بیان داشت؛ در اکثر کشورهای پیشرفته و عموماً غربی بیشتر از کشورهای مسلمان به حوزه وقف و ایجاد مراکز و صندوق های خیریه مرتبط با موضوعات مختلف توجه می شود و بخش عمده بودجه دانشگاهها و مراکز علمی معتبر این کشورها از محل موقوفات و صندوق های خیریه تامین می گردد.
وی با اشاره جای خالی این گونه موقوفات و مراکز در کشور افزود: ظرفیت ها و شرایط بسیار مناسب و مطلوبی وجود دارد که در صورت فرهنگسازی موثر و هدفمند می تواند در بسیاری از زمینه های علمی و دانش بنیان گره گشای مشکلات و کمبودهای موجود باشد.
دکتر ابنیا افزود : اوقاف دارای ظرفیتهای بسیاری است که می تواند در کمک به بخش های مختلف اداره کشور به صورت موثر ایفای نقش نماید.
وی با اشاره به اینکه وظیفه ذاتی بنیاد نخبگان شناسایی فعالیتها و نیروهای ویژه و نخبه کشور و حمایت و توانمندسازی آنان است که این مهم نیازمند همکاری و همراهی و استفاده از ظرفیتهای نهادهای قدرتمندی نظیر اوقاف است.
دکتر انبیا هدف بنیاد ملی نخبگان را برنامه ریزی مناسب از ظرفیتهای دستگاههای فرهنگی و دولتی جهت عمل به منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در راستای شناسایی نخبگان و استفاده از این افراد در سطوح مختلف مدیریتی و حاکمیتی کشور دانست.
دکتر بنیادیان رئیس بنیاد ملی نخبگان استان چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست به نقش موقوفات در زمانهای مختلف و حل مسائل و مشکلات هر زمان بواسطه ایجاد وقف های جدید اشاره نمود و افزود؛ در شرایط کنونی و با توجه به تحریم های ظالمانه صورت گرفته، مهمترین موضوع و دغدغه و نیاز اصلی کشور تکیه بر حمایت از نخبگان و اندیشه ها و طرح های علمی و دانش بنیان آنان در جهت توسعه و افزایش تولید داخلی و تامین نیازهای کشور است که ایجاد موقوفات جدید با نیات مرتبط با این موضوعات می تواند بسیار گره گشا و موثر باشد.
وی به همکاری هرچه بیشتر بین بنیاد نخبگان استان و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تاکید کرد و اظهار داشت: با بهره گیری از ظرفیت های موقوفات و اداره کل اوقاف و امور خیریه می توان در رشد و بالندگی نخبگان و استعدادهای برتر در پهنه استان برنامه های سازنده و روبه رشدی را اجرا کرد.
رئیس بنیاد نخبگان استان چهارمحال و بختیاری همچنین به تبیین برخی برنامه ها و طرح ها هدایت و واکاوی استعدادهای برتر در استان پرداخت و ابراز امیدواری کرد که از فرصت پیش آمده برای اجرای بخشی از برنامه های ذکر شده با بهره گیری از ظرفیت های خیرین، موقوفات و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و همچنین نشر و ترویج فرهنگ وقف در این راستا گام های اجرایی سودمندی برداشته شود.
در پایان جلسه سند همکاری میان اداره کل اوقاف و امورخیریه و بنیاد نخبگان استان چهارمحال و بختیاری به امضای طرفین رسید.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار