• امروز دوشنبه دوم اردیبهشت  1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غیر حضوری

مزایده ها

سامانه شکايات

16 وقف جدید در چهارمحال وبختیاری/کمبود وقف با نیات روز جامعه در استان

16 وقف جدید در چهارمحال وبختیاری/کمبود وقف با نیات روز جامعه در استان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری گفت: از سال گذشته تاکنون 27 موقوفه جدید در استان ایجاد شده است که آمار پایینی است، اعتماد مردم درزمینهٔ وقف خوب است اما آگاهی آن‌ها در این زمینه کم است.

 سه شنبه 15 آبان 1397   257  0      

به گزارش روابط عمومی اوقاف وامورخیریه چهارمحال وبختیاری،حجت‌الاسلام حسن امیری ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه چهارمحال و بختیاری، با اشاره به دهه وقف از پانزدهم تا بیست و چهارم آبان‌ماه، گفت: وقف یک سنت‌ حسنه است که از صدر اسلام به یادگار مانده و مورد تأکید پیامبر اعظم (ص) است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری افزود: قبل از اسلام هم به مسئله وقف در ادیان مختلف توجه می‌شد.
وی با تأکید بر اینکه وضعیت موقوفات در چهارمحال و بختیاری ضعیف است و تعداد موقوفات کمی در این استان وجود دارد، ادامه داد: 63 درصد موقوفات این استان مسجد، 17 درصد حسینیه، 19 درصد موقوفه منفعتی و 6/0 درصد نیز موقوفه قرآنی است.
امیری به وجود یک هزار و 78 مسجد و 296 حسینیه در چهارمحال و بختیاری اشاره و عنوان کرد: همچنین 327 موقوفه در حوزه اجتماعی، خیریه و مذهبی، پنج مدرسه علمی، 9 دارالقرآن و 4/. درصد مربوط به حوزه‌های علمی است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری بیان کرد: 25 درصد از 19 درصد موقوفات استان با نیت مذهبی، 33 درصد با نیت اجتماعی، 37 درصد با نیت خیریه و 5 درصد با نیت مدارس علوم دینی است.
وی تأکید کرد: وضعیت درآمد موقوفات در چهارمحال و بختیاری ضعیف است، در حوزه اشتغال، ترویج فعالیت‌های قرآنی و... در استان کمبود داریم، همچنین درزمینهٔ ازدواج، جهیزیه، مسکن، علم و فناوری، مباحث دانش‌بنیان، دارو و درمان برای بیماران خاص، ساخت مراکز درمانی و... در استان نیازمند وقف هستیم.
امیری به یک هزار و 715 موقوفه و 3 هزار و 661 رقبه درآمدزا در چهارمحال و بختیاری اشاره و عنوان کرد: در رفع محرومیت می‌توان از توان خیران و موقوفات استفاده کرد، برای مثال در روستای صالح‌کوتاه حمام و سرویس بهداشتی با کمک واقفان ایجاد شد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری با اشاره به اجرای طرح آرامش بهاری در ابتدای سال در 47 بقعه متبرکه استان که به 185 هزار زائر خدمت‌رسانی شد، افزود: همچنین اجرای طرح نشاط معنوی در 26 بقعه و 20 غرفه کودک برای دانش‌آموزان، طرح ضیافت الهی در 35 امام‌زاده و سوگواره بصیرت عاشورایی در 45 بقعه متبرکه از دیگر برنامه‌های انجام گرفته از سوی این اداره‌کل است.
وی با بیان اینکه در موکب امام‌زادگان و بقاع متبرکه چهارمحال و بختیاری در عمود 1337 در مسیر راهپیمایی اربعین به زوار امام حسین (ع) خدمات‌رسانی شد، ادامه داد: 85 مبلغ تا این تاریخ از قم به مناطق محروم این استان اعزام شدند.
امیری با تأکید بر اینکه از سال گذشته تاکنون 27 موقوفه جدید در چهارمحال و بختیاری ایجاد شده است که آمار پایینی است، عنوان کرد: اعتماد مردم درزمینهٔ وقف خوب است اما آگاهی آن‌ها در این زمینه کم است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: اولین موضوعی که در حوزه وقف مهم است اخذ سند برای موقوفات است، تاکنون 83 فقره سند برای موقوفات و 235 سند نیز برای رقبات در استان صادر شده است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار