• امروز پنج شنبه بیست و هفنم تیر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مسابقه عکاسی

خدمات غیر حضوری

مزایده ها

سامانه شکايات

آغاز بکار مرکز فرهنگی تربیتی امام صادق(ع) در سال تحصیلی جدید

آغاز بکار مرکز فرهنگی تربیتی امام صادق(ع) در سال تحصیلی جدید

81 نفر از دانش آموزان پسر در دوره های ابتدایی وراهنمایی ا تحت پوشش مرکز فرهنگی تربیتی امام صادق(ع) سال تحصیلی خود را آغاز کردند.

 دوشنبه 2 مهر 1397   269  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف وامورخیریه چهارمحال وبختیاری، مجموعه مرکز فرهنگی و تربیتی امام صادق(ع) شهرکرد در سال تحصیلی ۹8-۹7 تعداد 81 نفر از دانش آموزان ایتام ،بصورت شبانه روزی تحت سرپرستی خود قرار داده است.
حجت الاسلام امیری صبح امروز ضمن بدرقه دانش آموزان از این مرکز به مدارس خود با اشاره به اینکه مرکز تربیتی امام صادق(ع) شهرکرد از جمله موقوفات بی بی ماه بیگم صمصام بختیاری و حاج عبدالله موسوی نافچی است که طبق نیت واقف اقدام به نگهداری و تربیت ایتام می کند ،گفت: تعداد 81 نفر از دانش آموزان پسر در دوره های ابتدایی وراهنمایی از آغاز سال تحصیلی جدید تحت پوشش این مرکز قرار گرفته است که با توجه به کادرو امکانات جدید این مرکز قابلیت پذیرش تعداد بیشتری از دانش آموزان را داراست که با هماهنگی آموزش و پرورش نسبت به جذب دانش آموزان پسر ایتام اقدام خواهد شد.
مدیر کل اوقاف و امورخیریه چهارمحال وبختیاری در ادامه با اشاره به اینکه کلیه هزینه های مربوط به این دانش آموزان از محل اجرای نیات واقفین و مشارکت خیرین تامین می شود گفت: می توان فعالیتهای این مجموعه باارزش و عظیم را به چهار بخش عبادی و مذهبی ، آموزشی (کلاسهای تقویتی وتهیه ملزومات درسی)، بهداشتی و درمانی و ورزشی تقسیم نمود.
موقوفه کانون فرهنگی و تربیتی امام صادق (ع) شهرکرد از جمله موقوفه مرحوم بی بی ماه بیگم صمصام بختیاری سالها است که با تحت پوشش قرار دادن کودکان یتیم و بی سرپرست گامی در مسیر رضای خداوند و خدمت به این قشر آسیب پذیر جامعه بر دارد زمین این مجتمع بزرگ در سال ۱۳۳۰ توسط خانم بی بی ماه بیگم بختیاری با نیت نگهداری از ایتام وقف شد و در سال ۱۳۷۰ مجتمع تجاری بسیار بزرگ مشتمل بر ۲۰۰ مغازه در قسمتی از این زمین ساخته شد و در سال تحصیلی ۸۱-۸۰ توسط خیری دیگر به نام سید عبدالله موسوی یک باب ساختمان چهارطبقه به مساحت دو هزار ۸۶۰ متر مربع برای اسکان ایتام بی بضاعت ساخته شده است.

مختصری درباره بی‌بی ماه بیگم صمصام
بی‌بی ماه بیگم همسر اول مرتضی‌قلی خان صمصام، دختر عباس قلی خان بختیاری و خواهر حاج سلطان‌علی شهاب‌السلطنه بختیاری است؛ در سال 1320 شمسی که حمله نیروهای متفقین به ایران چهره همه چیز را دگرگون کرد و با تبعید رضاشاه دوران زندانی خانگی مرتضی‌قلی خان و خانواده‌اش بسر آمد و فرصتی پدید آمد که آزادانه به سرزمین بختیاری بازگردند، مرتضی‌قلی خان صمصام بختیاری می‌توانست به شلمزار بازگردد ولی با توجه به اوضاع کشور تصمیم گرفت در تهران بماند و امور شلمزار و قلعه این شهر را به پسرش امیر بهمن و همسرش بی‌بی ماه بیگم بسپارد.
بی‌بی ماه بیگم زنی زرنگ و باهوش بود، ایشان با علاقه و اشتیاق زیاد روزنامه می‌خواند و به مسائل روز توجه می‌نمود، طرفدار دادن حق رأی به زنان و شرکت زنان در انتخابات بود.
در سال 1322 هجری شمسی که استان چهارمحال و بختیاری شکل گرفت و مرتضی‌قلی خان صمصام بختیاری به استانداری آن برگزیده شد این فرصت پیش آمد تا بی‌بی ماه بیگم به آرزوی دیرینی که داشت جامه عمل بپوشاند.
آرزوی وی ساختن پرورشگاهی برای پسران بی‌سرپرست و بی خانواده بختیاری بود، وی در مورد دختران زیاد دل‌نگران نبود زیرا فکر می‌کرد آن‌ها ازدواج می‌کنند و خانواده خود را تشکیل می‌دهند ولی با تجربه‌های که در ایل داشت می‌دانست پسران بی‌سرپرست و بی خانواده شانس خیلی کمی برای ساختن زندگی خود دارند.
در نهایت اقدام به ساخت پرورشگاهی که شامل یک سری اتاق خواب برای کودکان، کلاس‌های درس اتاق‌های مدیر و آموزگاران، اتاق‌هایی برای بی‌بی و خدمتکارش، آپارتمانی در ورودی مرکز برای سرایدار و خانواده‌اش، آشپزخانه و انباری و... کرد که مدیریت این مجموعه در آن زمان به عهده خود بی‌بی بود.
در نهایت در همان سالی که دانش‌آموزان هنوز در اتاق‌هایشان در خواب بودند، در همان اتاقی که در پرورشگاه برای خود در نظر گرفته بود دار فانی را وداع گفت و با ساخت پرورشگاه از خود یادگار و نامی نیک در چهارمحال و بختیاری و در ایران به جای گذاشت، بعد از وفات در تخت فولاد اصفهان تکیه فندرسکی در آیینه‌خانه آرامگاه بختیاری‌ها مدفون شد.
پس از مرگ بی‌بی، ورثه وی اقدام به تنظیم وقف نامه رسمی تحت شماره 41744 در تاریخ 18/10/1336 در دفترخانه 19 اصفهان نموده و پرورشگاه را بر اطفال فقیر و یتیم که حق تقدم دارند بر اطفال فقیر به ثبت رسمی رساندند.
بعد از انقلاب این موقوفه تغییراتی کرد از جمله اینکه مجتمع تجاری امام صادق (ع) در قسمتی از موقوفه و مجتمع تجاری – خدماتی که توسط واقف حاج عبدالله موسوی در زمینی به مساحت 12 هزار مترمربع ساخته شدند و امروز کودکان بی‌سرپرست در مکانی با عنوان کانون فرهنگی و تربیتی شبانه‌روزی اما صادق (ع) شهرکرد در زمین همین موقوفه نگهداری می‌شوند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار