• امروز یک شنبه بیست و هفنم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قران کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

یکی از اولویت های مهم  استان / ایجادوقف جدید برای ازدواج جوانان

یکی از اولویت های مهم استان / ایجادوقف جدید برای ازدواج جوانان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری گفت: این استان از حیث داشتن موقوفه با نیت ازدواج از وضعیت خوبی برخوردار نیست و تنها تعداد محدودی موقوفه با درآمد اندک به این امر اختصاص دارد.

 دوشنبه 22 مرداد 1397   126  0      


به گزارش روابط عمومی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری حجت الاسلام حسن امیری با اشاره به سالروز پیوند آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) و روز ازدواج گفت: در قرآن کریم درباره ازدواج چنین آمده است (وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ( و از آیات خداوندی است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید، که در کنار او آرامش یابید، و میان شما عشق و محبّت و مهربانی قرار داد، که در این حقیقت نشانه هایی از خداست برای مردمی که در گردونه اندیشه و فکر نسبت به حقایق به سر می‌برند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری افزود: شرع مقدس اسلام به ازدواج عنایت و تأکید فوق‌العاده‌ای دارد به طوری که پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: ما بُنی بِناءً فی الإسلام أحبّ إلی الله عزّوجلّ من التّزویج «هیچ چیزی نزد خداوند محبوبتر از ازدواج نیست»

وی با بیان اینکه نیازهای جامعه دائما در حال تغییر است از همین رو امر وقف می‌تواند راهکار مناسبی برای حرکت در زمینه نیازهای به‌ روز و ضروری جامعه باشد، ادامه داد: می‌دانیم که احکام اسلامی و قاعده‌های فقهی همیشه این قابلیت را دارند که در زمان‌های مختلف متناسب با نیازها و اقتضائات روز باشند.

امیری با تاکید بر اینکه وقف در راستای ازدواج از جمله راهکارهایی است که می تواند جوانان را به این امر ترغیب و تشویق کند، عنوان کرد: تعداد موقوفات در راستای ازدواج کفاف جامعه را نمی‌دهد و باید بیشتر شود؛ بنابراین ضرورت توجه واقفان و خیران کشور در راستای رهنمودهای قرآن کریم و ائمه اطهار(ع) در این زمینه بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری در ادامه خاطرنشان کرد: وقف بر مسکن، ازدواج، جهیزیه و ... رفع‌کننده گوشه‌ای از مشکلات جوانان است.

وی با اشاره به اینکه باید واقفان را به سمت نیازهای روز جامعه هدایت کرده تا بتوانیم گوشه‌ای از نیازهای مردم و بخصوص جوانان را برطرف کنیم ، تصریح کرد: در حال حاضر ضروری است وقف‌هایی با نیت‌های ازدواج، مسکن، جهیزیه، کمک به بیماران نیازمند، کمک به دانش‌آموزان و دانشجویان نیازمند و... صورت گیرد تا در زمینه برطرف کردن نیازهای روز جامعه تاثیر بیشتری داشته باشد.

امیری خاطرنشان کرد: در حال حاضر کارشناسانی در ادارات اوقاف وامور خیریه هستند که خیرین را به سمت نیازهای روز جامعه مشاوره می‌دهند.

مدیر کل اوقاف وامورخیریه چهارمحال وبختیاری با بیان اینکه در شرایط فعلی جامعه که جوانان بسیاری در صف ازدواج قرار دارند و بیم انحراف آنها و سست شدن بنیان خانواده به شکل مضاعفی وجود دارد شایسته است هر کس از هر امکان و توانی که دارد در راه ازدواج جوانان استفاده کند، تصریح کرد: بنابر این ضروری است واقفان وقف‌های خود را در این زمینه قرار دهند.

وی با تأکید بر اینکه به لحاظ فقهی، وقف برای ازدواج جوانان مجرد اولویت دارد، زیرا وقف فی سبیل‌الله صورت می‌گیرد و چه بهتر که این عمل صالح در راستای نیازهای جامعه اسلامی باشد، افزود: برای تعیین مصادیق جدید وقف در جامعه، باید ببینیم چه نیازهایی در بخش‌های مختلف جامعه وجود دارد که ضرورت دارد به آن پرداخته شود.

امیری عنوان کرد: امروزه از نیازهای جامعه، ازدواج است که باید مسؤولان و متولیان به این امر توجه کنند، وقف می‌تواند برای رفع نیاز جامعه و مردم اقدام کند و چیزی که امروز ضرورت دارد و جزو اولویت‌ها است حمایت از ازدواج است چراکه بخشی از آسیب‌هایی که در جامعه دیده می‌شود به امر ازدواج برمی‌گردد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: در این میان با گسترش سنت حسنه وقف با نیت کمک به امر ازدواج توسط واقفان خیراندیش می‌توان تا حدودی تبعات این آسیب‌ها را کاهش داد.

وی به ساماندهی موقوفاتی که با نیت ازدواج جوانان و برای حمایت و تشویق آنان به تشکیل زندگی مشترک وقف می‌شوند اشاره و یادآور شد: اگر موقوفه ملک مسکونی یا تجاری باشد، عواید آن طبق نیت واقف در راستای تسهیل در ازدواج جوانان مصرف می‌شود.

امیری تاکید کرد: درآمد حاصل از موقوفات در زمینه ازدواج جوانان برای اولویت‌هایی همچون تهیه جهیزیه و برگزاری مراسم ازدواج هزینه شده و طبق بررسی کارشناسان به زوجینی که توان مالی کمی دارند پرداخت می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه تعداد موقوفات در جامعه برای ازدواج جوانان را بسیار محدود و معدود دانست و گفت: می‌طلبد مردم خیراندیش و واقفان نیک‌اندیش به مسائل و مشکلات جوانان با موضوع اشتغال، مسکن و ازدواج با اهمیت ویژه‌ای نگاه کنند.

وی خاطرنشان کرد: باید فضایی را در جامعه فراهم کنیم تا امر ازدواج آسان و کم دغدغه ترویج پیدا کند.

امیری با اشاره به اینکه چهارمحال وبختیاری از حیث داشتن موقوفه با نیت ازدواج از وضعیت خوبی برخوردار نیست و تنها تعداد محدودی موقوفه با درآمد اندک به این امر اختصاص دارد، ادامه داد: جهت ایجاد وقف به‌عنوان یک سنت حسنه و دائمی برای امر مقدس ازدواج که از نیازهای روز جامعه است، از تمامی خیران و عموم مردم دعوت می‌نماییم تا زمینه ازدواج آسان جوانان را فراهم آورند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری بیان کرد: اگر موقوفاتی در راستای ازدواج و تهیه جهیزیه انجام شود معضل ازدواج برای همیشه در کشور حل شده و بسیاری از آسیب‌های مخرب و ویران کننده‌ای که جامعه هم‌اکنون با آن مواجه است از بین می‌رود و فرهنگ اسلامی و قرآنی به دور از فسادهای اخلاقی و اجتماعی که منبع و منشا بسیاری از آنان تجرد است در جامع حاکم می‌شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار