• امروز یک شنبه بیست و هفنم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قران کریم

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

امامزاده سید عیسی

امامزاده سید عیسی

شهركرد- روستاي سرآقاسيد در چهارمحال وبختياري روستاي تمام سادات است يعني از همين خانه اول تا انتهاي كوه نام همه افراد سيد است.

 سه شنبه 29 مهر 1393   1030  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال و بختیاری سيد خفته در روستای سرآقا سید را سيد عيسي از نوادگان امام موسي كاظم(ع)مي دانند كه از جور خلفاي زمانه هنگام سفر به كاشان و مشهدالرضا در اين منطقه رحلت كردند. امامزاده مدفون اين روستاي تاريخي آقا سيد عيسي بن سيد الحسن بن سيد اليحيي است كه در زمان خود يكي از دانشمندان علوم دينيه و منجم و زاهد و فقيهي جامع الشرايط بوده كه علامه جليل القدر آقا ميرزا عطاالله صاحب كتاب روضات و رجال البحرالعلوم از اين امامزاده مدفون در منطقه لرستان بختياري به نيكي ياد مي كند و او را يكي از دانشمندان زمان خود معرفي كرده است. نسب شناسان متاخر، اين امامزاده را صاحب كشف و كرامت و آشنا با علوم جفر(جبر) و علوم اعداد دانسته و دليل ناشناخته بودن اين عالم را اعتكاف و گوشه نشيني آن امامزاده ياد كرده اند. شرح زندگي اين امامزاده عالم در كتاب فرهنگ شيعه يا مناهج المعارف تاليف آيت الله سيد جعفر الموسوي خوانساري و كتاب روضات النحاح و رجال بحر العلوم تاليف سيد ميرزا عطالله به صورت مبسوط آمده است. این امامزاده با پنج واسطه به حضرت امام موسي بن حعفر (ع) مي رسد و يكي از انديشمندان زمان خود و از منجمان،زاهدان و فقيهان دوران خويش بوده است.
اين امامزاده به دليل تحت تعقيب بودن به كوه هاي چهارمحال وبختياري پناه مي آورد و هموازه از سوي خلفاي جور تحت تعقيب بوده است. به گفته وي،اداره كل اوقاف و امور خيريه و دفتر امام جمعه فارسان به مناسبت سالروز بازديد مقام معظم رهبري از روستاي سرآقاسيد يادمان امامزاده عيسي بن حسن را امسال برگزار مي كنند و اجلاسيه اوليه اين كنگره و جشنواره منطقه اي آن، سوم مردادماه سالجاري برگزار خواهد شد.
وجود اين امامزاده واجب التعظيم در روستاي سرآقاسيد موجب شده مردم اين روستا در برف شديد كه شش ماه از سال باعث راه بندان اين روستا مي شود، همچنان در اين روستا باقي بماند.
به گفته مديركل اوقاف و امور خيريه چهارمحال وبختياري شجره نامه اين امامزاده به تاييد شجره شناسان و نسب شناسان شيعه نيز رسيده و دو سال گذشته بارگاه اين امامزاده نصب و مرمت فضاي بيروني امامزاده انجام شده است.
کارشناسان گردشگری روستاي سرآقاسيد از منظر معماري يكي از بي نظيرترين روستاهاي فلات مركزي ايران به ويژه در منطقه زاگرس مركزي می دانند، روستايي كه در زمستان زندان يخي مردم است. روستاي شگرف سرآقاسيد در منتهي اليه جاده كوهرنگ به شيخ عليخان واقع شده كه همسايگي استان هاي اصفهان از سمت فريدن و لرستان را يدك مي كشد و در دامنه اي مشرف به كوه هفت تنان جا خوش كرده است. روزگاري اين مسير ايلوگ يا جاده ايلرو بوده كه اينك رفته رفته جاده اي مالرو شده كه گاهي خودروها از آن عبور مي كند و صداي زيستكوه تاريخي روستايي شگرف را در آن مي توان شنيد. سرآقاسيد هم به همين خاطر نام روستا لقب گرفته كه سيد عيسي امامزاده، پايين روستا دفن شده و درب تمام خانه هاي روستا به سمت امامزاده باز مي شود تا هر صبحگاه مردم روستاي سرآقاسيد عرض ادبي به پيشگاه امامزاده مدفون در آستانه روستا كنند. سرآقاسيد يعني، آنها بالاي سر سيد خانه دارند و سيد براي آنها بسيار قابل احترام است و خوبي خاك آنها به وجود همين سيد است و آنها هرچه دارند نذر امامزاده خويش مي كنند كه اين در رگ و پوست شان ريشه دوانيده است. روستاييان زندگي ساده اي دارند، هر چه دارند با هم قسمت مي كنند،درست مثل پشت بام خانه هاشان كه آن را حياط خلوت همسايه خويش كرده اند. روستاي سر آقاسيد از روستاهاي دهستان موگويي از توابع شهرستان كوهرنگ در چهارمحال و بختياري است
اين روستا با معماري زيباي سنتي و پلكاني يكي از روستاهاي ديدني غرب ايران است و كه سبك معماري اين روستا خانه هاي خشتي و گلي انفضايي ساده و صميمي را به وجود اورده و اين معماري با وجود ابزارهاي مدرن هرگز انتزاعي نشده و اصالت خويش را حفظ كرده به گونه اي كه سيد سادات روستا، قدمت آن را به هزاران سال پيش مي رساند چه اين كه در شجره نامه امامزاده حداقل 600 سال سابقه تاريخي روستا براي آنان اثبات شده است. معماري اين روستا به گونه اي است كه حياط هر خانه پشت بام خانه زيرين بوده و خانه ها به صورت زنجير به هم متصل و پيوستگي ويژه اي بر آنها حاكم است. جمعيت اين روستا در فصل تابستان كه ايل از قشلاق بازگشت مي كند شايد نزديك به دو هزار و 500 نفر بر سد و زمستان تعداد روستاييان به يك هزار نفر مي رسد و مردمان راه كوچ كوه را پيش مي گيرند. وجه تسميه اين روستا نيز به دليل وجود حريم امامزاده سيد عيسي است كه مقبره آن در پايين روستا قرار دارد و چون روستا به شكل پلكاني مي باشد و ساختار معماري آن در بالاي امامزاده شكل گرفته از اين جهت نيز به آن سراقاسيد گفته اند. مردم روستا از ايل چهار لنگ و زبان آن ها لري بختياري و گونه اي از لري اليگودرزي لرستان مي باشد و فرهنگ حاكم بر روستا فرهنگ سنتي و بومي است اما زنان روستا بسان شيرزنان شريان اقتصادي و توليدي روستا را در دست دارند و هم پاي مردان روستاي تلاشي خستگي ناپذير دارند. روستاي سرآقاسيد يكي از روستاهايي است كه لباس زنان و دختران آن به صورت محلي و به شكل بلند و كشيده تا قوزك پا ديده مي شود
در بخش غربي روستا چشمه خدر وجود داشته كه اين بخش را در روزگاني دور بي آبه نام مي نهادند و هنگامي كه سيد وارد آن روستا شده چشمه بي آبه پرآب شده و روان گشته ، البته روايتي ديگر نيز برآن استوار است كه اين چشمه را به حضرت خضر نسبت داده اند. اما وجود امامزاده عيسي بن حسن در روستاي سرآقا سيد باعث شده مردم علي رغم زندگي در تنگنا،در اين روستاي باقي بمانند و همچنان در اين روستا زندگي خود را ادامه دهند. به گزارش ايرنا،روستاي سرآقا سيد با بيش ار دو هزار نفر جمعيت در 170كيلومتري مركز چهارمحال وبختياري در شهرستان كوهرنگ و دهستان موگويي واقع شده و يكي از بي نظيرترين روستاهاي كوهستاني ايران است
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار